Évente kétszer, pünkösdkor és Kisasszony napján, szeptember 8-án országosan ismert búcsút tartanak Doroszlón. Napjainkban nemcsak Vajdaság minden szegletéből, de az anyaországból is nagyszámú hívő érkezik ilyenkor a Szentkúthoz. Elsősorban a magyarok és a sokácok kedvelt zarándokhelye, de a Délvidék egyéb katolikus lakói is szívesen jönnek ide, szentmisén vesznek részt, amelyet Oltárszentségi körmenet követ. A szentkúti búcsú alkalom a Bácskai Hordozható Mária-szobrok Találkozójára. Szűz Mária születésnapja így a délvidéki magyarság összetartozását erősítő esemény is egyben, ahol az idelátogató szellemi feltöltődését az együvé tartozás érzése is erősíti.
DOROSZLÓ ÉS A SZENTKÚT
Vajdaság nyugati felén fekvő Doroszló település területe már ősidők óta lakott. Kőkori, bronzkori és vaskori leletek kerültek elő a környéken, az Árpád-korban Bajkút néven említik a falu határban lévő forrást és a középkori írásokban szerepel a gyógyító erejű forrás leírása is. Keletkezésének legendája több változatban él a helyiek körében – az egyik szerint a kút csodás ereje Szűz Mária szentkúti jelenésétől ered, amikor a földet lábával megérintve csodatévő vizű forrást fakasztott e helyen. Mohács után ezt a falut is komoly pusztítás súlytotta és a környék elnéptelenedett. A XVIII. század közepétől települt újra, főként dunántúli katolikus magyarokkal és néhány sváb családdal. Az első újkori gyógyulástörténet egy gombosi férfi nevéhez fűződik. A megvakult férfi gyógyulásáért a Szűzanyához fohászkodott. Látomásában azt a sugallatot kapta, hogy mossa meg szemeit a kút vizében és újra látni fog. Zablóczki János ily módon nyerte vissza szeme világát és a kút vizében Máriát pillantotta meg. Ezt követően további nyolcvan gyógyulást jegyeztek fel és a Szentkút egyre ismertebb és népszerűbb zarándokhellyé vált. A kút mellett fa-, majd kőkápolna épült, szabadtéri oltár és keresztút. Minden év húsvéthétfőjén nyitják meg a kutat és Mária neve napján, szeptember 16-án zárják be.
A Szentkúthoz idén is a búcsú előestéjén várják a zarándokokat. Szeptember 7-én bűnbánati liturgiát követően előesti szentmisét mutatnak be. Ennek keretében kerül sor a betegek szentségének kiszolgáltatására. Az eseményt gyertyás körmenet és rózsafűzér imádság zárja. Kisboldogasszony napján az ünnepi szentmisét msgr. Fazekas Ferenc, a Szabadkai Egyházmegye püspöke celebrálja.
Ünnepelj a délvidéki közösséggel és meríts Te is a forrásból!
Időpont: 2024. szeptember 8.
Helyszín: Doroszló
Programkínálat:
1. nap – vasárnap: Érkezés Doroszlóra
• A kiválasztott szálláshely elfoglalása
• Bűnbánati liturgia, gyónás lehetősége
• Előesti szentmise
• Könnyű vacsora a helyi ízek kínálatából
2. nap – hétfő: Kisasszony napja
• Reggeli a szálláshelyen
• Ünnepi szentmisén való részvétel
• Ebéd a faluban
• Délutáni séta a Szentkúthoz, elcsendesedés, pihenés, imádkozás a susogó nyárfaligetben.
• Esti vacsora
3. nap – kedd: Délvidéki ízelítő
• Reggeli a szálláshelyen és kijelentkezés
• Doroszlói tájház megtekintése – ami a falusi építészet, régi nagygazda életkörülményeinek bemutatója, valamint a hímzésekben gazdag helyi népviselet szép és igényes múzeuma.
• Ebéd Bezdánban a Duna-menti halászlé és a balkáni ízvilág kínálatával
• Hazatérés
Meríts Te is a forrásból!
Doroszló Szentkút Segítő Szűz Mária Egyházmegyei kegyhely – a délvidéki magyarság legismertebb búcsújáró helye. Kisboldogasszony napján látogass a Délvidékre, ahol a Szentkút vizében megmosakodva gyógyulásodért vagy egészséged megőrzéséért több ezer hívővel együtt imádkozva lelhetsz nyugalmat.